İçeriğe Geçmek İçin Enter'a Basınız

 

 

Voles' le Maksimum Güvenlik..

Ofis ve İşyeri Güvenliği, Güvenliğiniz İçin İpuçları

Benim evim ve iş yerim sigortalı hırsız girse ne olurki ? ..................... Üzülerek belirtilmemiz gerekir ki, hırsızlık vakalarında sadece mal güvenliğiniz değil, can güvenliğiniz de büyük tehlike altındadır. Alarm sistemi öncelikle sizleri dışarıdan gelebilecek istenmiyen durumları engellemekiçin vardır. Sigorta, mal çalındıktan sonra zararı kısmi olarak karşılar ve özellikle sizin için manevi değeri olan eşyaları ve huzurunuzu geri veremez. Sigorta ile alarm sistemi bir bütündür, birbirlerinin yerine geçmez. Alarm sistemi hırsızlık olmadan devreye girer, sadece olay yaşandıktan sonra değil Hırsızlık olayını yaşamamak için de önlem almamız gerekmektedir.

Alarm sistemleri nasıl çalışır? ........................................................

Sistemin bulunduğu ortamdan ayrılırken kendimize ait şifremizin keypad’ e girilmesinden sonra Hırsız İhbar sistemimiz aktif hale geçer. Sistem biz ayrıldığımız ortama tekrar geldiğimizde yine keypad üzerinden şifremizi girip sistemi pasif duruma getirinceye kadarda çalışır. Alarm kuruluyken sistemimizde bulunan algılayıcılılar ( PIR, Manyetik Kontak, Infrared bariyer v.b.) kendi özelliklerine göre bir tehlike tespit ettiklerinde bu bilgiyi panele gönderirler. Panel sireni harekete geçirir, çevre yüksek ses ve flaşör sayesinde uyarılırken aynı zamanda içerisindeki komünikatör ( haberleşme ünitesi) sayesinde daha önceden genelde yakın çevremizde bulunan kişilerin kaydedilen telefon numarasını arar. Ayrıca sistemimiz bir haberalma merkezine bağlı ise alarm bilgisi Alarm Haberalma Merkezine hemen gönderilir.Gelen bu bilginin tipine göre gerekli yerler harekete geçirilir.

Alarm sistemi taktıracağıma çelik kapı veya demir parmaklık taktırırım, olmaz mı? .....................................................................

Hırsızlık vakalarını önlemek ve evimizi güvenliğe kavuşturmak için çoğunlukla demir parmaklık taktırma yolunu seçiyoruz. Yangın ve ülkemizin inkar edilemez gerçeği olan deprem durumlarında demir parmaklıklar, kaçışı imkansız hale getirirlerken, aynı parmaklıkları aşmanın uygun teçhizatla işbaşında olan hırsızlar için hiç de aynı ölçüde imkansız olmadığı görülmekte. Bunun yanında, çelik kapıların hırsızları önlemekte yetersiz kaldıkları gözlenirken, takviyeli ve çelik kapıların, demir parmaklıklar gibi, yangında ve depremde kaçışı zorlaştırdıkları gözardı edilemeyecek gerçekler. Kaldı ki, bu tür kapıların maliyetleri de hiç de küçümsenmeyecek boyutlarda. Tüm bunların yanında, hırsızlık durumunda bile yeterli ve sağlıklı çözümler sunamayan bu alternatifler, yangın, gaz kaçağı, su baskını, panik ve acil sağlık problemleri gibi konularda ise tamamen konu dışı kalmaktadırlar.

Hırsız dışarıdaki sirenin kablosunu keserse ne olacak? .....................

Bu durumda, siren içerisindeki akü devreye girer. Aküsü bitene kadar çalmaya devam eder.

Elektrik kesilirse Alarm Sistemim kapanır mı?......................................

Hayır. Alarm sisteminizin içinde işlevini ortalama 48 saat kadar kesintisiz sürdürmesine imkan sağlayan bir akü bulunur. Bu süre içinde elektrik gelmesi halinde akü tekrar dolar ve hazır durumda bekler.

Alarm kuruluyken eve girdiğimde sistem beni nasıl tanıyacak? ......... Sistem sizi, kendi şifrenizi girdikten sonra tanıyacak ve kapalı duruma geçecektir. Şifrenizi girmeniz için size belli bir süre izin verecektir. (Örn. 20 saniye)

Alarm Kontrol Merkezi'nden beni aradığınızda benimle konuştuğunuzu nereden bileceksiniz? ............................................

Her müşterimizin bir parolası vardır. Bu parola sizi tanımamızı sağlayacak.

Alarm Merkezi hizmeti için ek bir telefon hattı almak gerekiyor mu?..

Hayır. Mevcut telefon hattı kullanılabilir. Aynı hattın Alarm Merkezi tarafından kullanılması telefon ve faks cihazlarının çalışmasına engel olmaz. Bir alarm anında telefon hattı meşgulse, sistem konuşmayı keserek alarma öncelik verir.

Zaten alarm sistemim var, Alarm Kontrol Merkezi hizmeti ne gibi artılar sağlayabilir? ..........................................................................

Alarm Kontrol Merkezi'ne bağlı olmayan bir alarm sistemi profesyonel koruma sağlayan bir sistem değildir. Alarm, Alarm Merkezi'ne telefon hattı üzerinden iletildiğinde, daha önce sizin belirlediğiniz telefon numaraları aranır. Gerekli durumlarda emniyet güçlerine, itfaiye ve ambulansa alarm bilgisi verilir. Alarm merkezi bağlantısı olmayan alarm sistemi, alarm durumunda sadece lokal olarak çalışır. Araba alarmları örneği ile karşılaştırıldığında, çalan alarma bakılması durumuna pek rastlanmadığı gibi, mekanlara yapılan girişimlerde hırsız ve soyguncu ile karşılaşma ve bu alarma duyarsız kalma olasılığı çok daha yüksektir. Sirene olabilecek bir sabotajda eğer sistemin bir alarm merkezi bağlantısı yoksa, uyarıcı hiçbir unsur bulunmamaktadır. Alarm merkezi'nin diğer faydaları, aylık raporlama, bazı arızaların uzaktan kontrolü, 24 saat teknik destek, sistem kurulmasının unutulması durumunda haber verilmesi, şifre kullanıcılarına zaman kısıtlaması sayılabilir.

 

 

Üye Girişi Haberler